Masz pytania ? +48 517 333 173


Transport medyczny


Jeśli szukasz bezpiecznego Transportu Medycznego, który przyjedzie punktualnie i profesjonalnie zajmie sie pacjentem, wybierz DASMED.

więcej...

Przewóz niepełnosprawnych


Jako jedyna firma w Łodzi, posiadamy Ambulanse przystosowane do transportu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

więcej...

Opieka osób starszych


Profesjonalna opieka nad osobami starszymi, realizowana jest przez doświadczonych opiekunów oraz pielęgniarki.

więcej...

Zabezpieczenie medyczne


Fachowa opieka medyczna, na każdej imprezie sportowej, masowej, firmowej. Zespoły Ratownicze w pełnej dyspozycji dla Klienta.

więcej...

Zabezpieczenie Medyczne – EC1 – „Noc pod spadającymi gwiazdami”


Noc Spadających Gwiazd 2017 dasmed

Noc pod spadającymi gwiazdami
Co łączy energię elektryczną, komety i gwiazdy z… łódzkim Parkiem Źródliska? Noc pod spadającymi gwiazdami, którą spędzimy wspólnie z astronomami Planetarium EC1! W opowieść wpleciemy wątki związane z powstającym właśnie Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie wiodącą część ekspozycji poświęcono właśnie przetwarzaniu energii. Udowodnimy też, że wiedza nie szkodzi romantyzmowi i że przelatujące na nieboskłonie Perseidy tworzą niezwykły nastrój. Co dla Was zaplanowaliśmy?

Start: sobota 12 sierpnia, godz. 19:30
Finał: niedziela 13 sierpnia, godz. 1:30
Miejsce: Teren wokół Tubajki w Parku Źródliska (mapa)
Organizatorzy: Planetarium EC1, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Tubajka
Zabezpieczenie Medyczne : DASMED

Noc pod gwiazdami czyli Perseidy 2017 z Planetarium EC1

19:30 – Powitanie gości, Czytanie w Tubajce” – „Dzieci Pana Astronoma”, konkursy dla najmłodszych
21:00 – Seans plenerowy „Muminki w pogoni za kometą” (2010, reż. Maria Lindberg, muzyka: Björk, Andrzej Rokicki). „Rodzina Muminków mieszka w pięknej dolinie, wśród dużych zielonych drzew, w niebieskim domku zbudowanym przez Tatusia. Muminek i Ryjek każdą wolną chwilę poświęcają na eksploracje i wakacyjne zabawy. Pewnego dnia pogodny nastrój zakłóca pojawienie się filozofa Piżmowca zwiastującego koniec świata. Muminek i Ryjek namówieni przez Mamę Muminka decydują się na wyprawę do Obserwatorium, aby przekonać się, jak naprawdę wyglądają gwiazdy i wszechświat i czy światu grozi zagłada…”
22:00 – Gra miejska „W pogoni za kometą!”
22:00–1:00 – Obserwacja nieba pod kierunkiem pracowników merytorycznych Planetarium, którzy będą udzielać wskazówek, informacji i odpowiadać na ewentualne pytania.
1:00–1:30 – Zakończenie, pożegnanie uczestników
W przerwach pomiędzy każdym wystąpieniem będą zadawane pytania dotyczące kosmosu, poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone.

Gdzie, jak i o której godzinie najlepiej obserwować niebo tej nocy?

Najlepiej wybrać się z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, najlepiej wybrać się w te rejony, gdzie zanieczyszczenie światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory.

Najlepiej zaopatrzyć się w leżak, karimatę, ew. gruby koc i śpiwór, bowiem te obserwacje zdecydowanie najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej. Warto też pamiętać o ciepłej odzieży. Po chwili nasze oczy przyzwyczają się do ciemności i zaczniemy dostrzegać coraz więcej gwiazd. Wtedy będziemy mogli odnaleźć radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory. W wypadku Perseidów znajdziemy go nad północno-wschodnim horyzontem, jak nazwa wskazuje – w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów będą w drugiej połowie nocy, a więc już 13 sierpnia.

Na czym polega zjawisko meteorów?

Mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym nazywamy meteoroidami. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej – z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama, ale z obserwacji radiowych wiemy, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze: szacuje się, że łącznie nawet do stu tysięcy kilogramów na dobę. Z reguły można dostrzec kilka meteorów na godzinę, z wyjątkiem momentów aktywności poszczególnych rojów, takich jak Perseidy, kiedy zjawisko ma większe nasilenie.

dr Tomasz Banyś, Planetarium EC1