DASMED

al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 143

92-332 Łódź

Pn - Pt: 8:00 - 18:00

Sob / Nd / Świ. : całą dobę

+48 517-333-173

➜ Zabezpieczenie Medyczne
➜ Obsługa służb
➜ Transport Medyczny

Noc Perseidów 2018 w Parku Źródliska – Zabezpieczenie Medyczne
3 września 2018

Wspólne oglądanie roju Perseidów to co wakacyjna tradycja zapoczątkowana cztery lata temu przez Planetarium EC1, dzisiaj kontynuowana przez Centrum Nauki i Techniki EC1. Rok 2018 nie jest wyjątkiem — także zapraszamy na obserwacje w Parku Źródliska!

Zaczynamy w sobotę 11 sierpnia 2018 r. o godz. 20:00 w Parku Źródliska, koło kawiarni „Tubajka”. Planowane zakończenie obserwacji: po północy.

 

4. Noc Perseidów w Parku Źródliska

Planetarium EC1 przygotowało dla uczestników teleskop, przez który — jeśli pogoda pozwoli — będziemy mogli obejrzeć zarówno Perseidy jak i inne obiekty na łódzkim niebie.  Na pytania pojawiające się w czasie spotkania odpowie pracownik najnowocześniejszego planetarium w Polsce. Będzie również opowiadał o meteorach, meteorytach i meteoroidach — a zacznie od wyjaśnienia różnic kryjących się pod tymi określeniami.

Odległe gwiazdy znajdują się tak daleko od Ziemi, że tylko obserwując dobiegające z nich światło możemy rozpoznać, z czego składa się ich atmosfera. Na szczęście dla fizyków i astronomów okazało się, że pierwiastki chemiczne mają swoje świetlne „linie papilarne”. Dzięki temu możemy na ogromną odległość rozpoznać, co właściwie tam daleko płonie i wybucha. Podczas „Nocy pod spadającymi gwiazdami” spróbujemy powtórzyć w uproszczonej formie obserwacje naukowców. Zastosujemy proste siatki dyfrakcyjne (spokojnie, wyjaśnimy!) i spróbujemy zauważyć różnice w „składzie” światła. Odczytamy tym sposobem świetlne odciski różnego rodzaju źródeł światła. Zabawę przygotowało Centrum Nauki i Techniki EC1.

Najmłodsi goście będą mogli jak zwykle posłuchać czytania „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej, jednej z najpiękniejszych bajek związanych z Kosmosem. Może nawet uda nam się ożywić postaci z książki…?

Kawiarnia „Tubajka” zapewni dostęp do napojów, przekąsek i przeróżnych słodkości. Gorąco zachęcamy do porzucenia na tę jedną noc diety — w końcu Perseidy są tylko raz w roku!
Zabierzcie ze sobą na wszelki wypadek nieco cieplejszą odzież oraz koc lub karimatę, bo deszcz spadających gwiazd najlepiej ogląda się leżąc, a nie damy rady zapewnić aż tylu leżaków. Do zobaczenia w Parku Źródliska!

Kiedy:
sobota, 11 sierpnia 2018 r. od godz. 20:00

Gdzie:
Plac koło kawiarni „Tubajka” w parku Źródliska I.
Wejście od strony pl. Zwycięstwa (koło Muzeum Kinematografii), tam również można zaparkować samochód, choć miejsc może nie wystarczyć dla wszystkich chętnych.

Zabezpieczenie Medyczne : DASMED – Zespół P (2 Ratowników Medycznych) + Patrol Pieszy (2 Ratowników Medycznych)