DASMED

al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 143

92-332 Łódź

Pn - Pt: 8:00 - 18:00

Sob / Nd / Świ. : całą dobę

+48 517-333-173

wew.1 ➜ Transport Medyczny
wew.2 ➜ Zabezpieczenie Medyczne
wew.3 ➜ Obsługa służb

Zabezpieczenie Medyczne – EC1 – „Noc pod spadającymi gwiazdami”
12 sierpnia 2017

Noc Spadających Gwiazd 2017 dasmed

Noc pod spadającymi gwiazdami
Co łączy energię elektryczną, komety i gwiazdy z… łódzkim Parkiem Źródliska? Noc pod spadającymi gwiazdami, którą spędzimy wspólnie z astronomami Planetarium EC1! W opowieść wpleciemy wątki związane z powstającym właśnie Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie wiodącą część ekspozycji poświęcono właśnie przetwarzaniu energii. Udowodnimy też, że wiedza nie szkodzi romantyzmowi i że przelatujące na nieboskłonie Perseidy tworzą niezwykły nastrój. Co dla Was zaplanowaliśmy?

Start: sobota 12 sierpnia, godz. 19:30
Finał: niedziela 13 sierpnia, godz. 1:30
Miejsce: Teren wokół Tubajki w Parku Źródliska (mapa)
Organizatorzy: Planetarium EC1, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Tubajka
Zabezpieczenie Medyczne : DASMED

Noc pod gwiazdami czyli Perseidy 2017 z Planetarium EC1

19:30 – Powitanie gości, Czytanie w Tubajce” – „Dzieci Pana Astronoma”, konkursy dla najmłodszych
21:00 – Seans plenerowy „Muminki w pogoni za kometą” (2010, reż. Maria Lindberg, muzyka: Björk, Andrzej Rokicki). „Rodzina Muminków mieszka w pięknej dolinie, wśród dużych zielonych drzew, w niebieskim domku zbudowanym przez Tatusia. Muminek i Ryjek każdą wolną chwilę poświęcają na eksploracje i wakacyjne zabawy. Pewnego dnia pogodny nastrój zakłóca pojawienie się filozofa Piżmowca zwiastującego koniec świata. Muminek i Ryjek namówieni przez Mamę Muminka decydują się na wyprawę do Obserwatorium, aby przekonać się, jak naprawdę wyglądają gwiazdy i wszechświat i czy światu grozi zagłada…”
22:00 – Gra miejska „W pogoni za kometą!”
22:00–1:00 – Obserwacja nieba pod kierunkiem pracowników merytorycznych Planetarium, którzy będą udzielać wskazówek, informacji i odpowiadać na ewentualne pytania.
1:00–1:30 – Zakończenie, pożegnanie uczestników
W przerwach pomiędzy każdym wystąpieniem będą zadawane pytania dotyczące kosmosu, poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone.

Gdzie, jak i o której godzinie najlepiej obserwować niebo tej nocy?

Najlepiej wybrać się z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, najlepiej wybrać się w te rejony, gdzie zanieczyszczenie światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory.

Najlepiej zaopatrzyć się w leżak, karimatę, ew. gruby koc i śpiwór, bowiem te obserwacje zdecydowanie najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej. Warto też pamiętać o ciepłej odzieży. Po chwili nasze oczy przyzwyczają się do ciemności i zaczniemy dostrzegać coraz więcej gwiazd. Wtedy będziemy mogli odnaleźć radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory. W wypadku Perseidów znajdziemy go nad północno-wschodnim horyzontem, jak nazwa wskazuje – w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów będą w drugiej połowie nocy, a więc już 13 sierpnia.

Na czym polega zjawisko meteorów?

Mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym nazywamy meteoroidami. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej – z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama, ale z obserwacji radiowych wiemy, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze: szacuje się, że łącznie nawet do stu tysięcy kilogramów na dobę. Z reguły można dostrzec kilka meteorów na godzinę, z wyjątkiem momentów aktywności poszczególnych rojów, takich jak Perseidy, kiedy zjawisko ma większe nasilenie.

dr Tomasz Banyś, Planetarium EC1