DASMED

al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 143

92-332 Łódź

Pn - Pt: 8:00 - 18:00

Sob / Nd / Świ. : całą dobę

+48 517-333-173

wew.1 ➜ Transport Medyczny
wew.2 ➜ Zabezpieczenie Medyczne
wew.3 ➜ Obsługa służb

Transport Sanitarny oraz Medyczny w Łodzi – jakie problemy napotyka Pacjent i jak je rozwiązać
15 marca 2019

Transport Medyczny - Transport Sanitarny Łódź

Pacjent, który był hospitalizowany a jego stan zdrowia jest już w optymalnie dobrym stanie, w którym może bezpiecznie opuścić szpital, może uzyskać bezpłatny transport sanitarny ze szpitala do miejsca zamieszkania. W ramach takiego transportu Pacjent ma zagwarantowane wnoszenie na dowolne piętro. 

Często jednak lekarz prowadzący, nie informuje Pacjenta o przysługującym mu prawie do transportu sanitarnego po hospitalizacji. Oczywiście transport przysługuje Pacjentowi który posiada dysfunkcję narządu ruchu, która uniemożliwia mu skorzystanie ze środków komunikacji publicznej, i wymagana jest pomoc zespołu transportu sanitarnego w dotarciu do miejsca zamieszkania. 

 

Szpital, aby móc świadczyć pomoc medyczną w danej specjalizacji, Szpital musi posiadać między innymi transport sanitarny – by płatnik usług jakim jest NFZ – przyznał mu to świadczenie do realizacji ramach przetargu.

 

Często również zdarza się, że transport sanitarny jest proponowany, ale z uwagi na dużą ilość Pacjentów, propozycja transportu brzmi tak „transport może być wolny za kilka godzin” 4,5,8 godzin itp. – takie są realia.

Wiele rodzin decyduje się wtedy na skorzystanie z usługi firmy prywatnej. 

Firma DASMED oferuję usługę transportu medycznego, ze szpitala do miejsca zamieszkania, bądź przebywania od poniedziałku do piątku w cenie 120,00 zł* w cenie usługi Pacjent jest wnoszony na dowolne piętro, a wraz z Pacjentem może jechać bliska osoboa z rodziny. 

  • waga Pacjenta może powodować wzrost ceny usługi
  • cena obowiązuje od poniedzłku do piątku 
  • transport na terenie miasta Łódź

Kolejnym problemem z którym spotykają się Pacjenci, jest brak gwarantowanego transportu sanitarnego po hospitalizacji w szpitalu np. wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. 

 

Sam zabieg oczywiście ma spowodować, jak najszybsze przywrócenie sprawności fizycznej Pacjenta, ale w pierwszych dwóch tygodniach od zabiegu, Pacjent ma wizytę kontrolną  w poradni ortopedycznej czy wszystko goi się tak jak należy, czy nie ma obrzęku, czy nie ma stanu zapalnego, czy nie doszło do zwichnięcia stawu biodrowego itp.

 

Pacjent np. zamieszkuje na 4 piętrze, i sam o własnych siłach nie jest w stanie dotrzeć do poradni, co wtedy należy zrobić ?

 

Udać się do lekarza pierwszego kontaktu (POZ), lekarz POZ ma obowiązek wystawić zlecenie na bezpłatny transport sanitarny, z miejsca zamieszkania do poradni przyszpitalnej w której był przeprowadzony zabieg operacyjny.  

Lekarzowi POZ wystarczy wgląd do kartę informacyjną – wypis ze szpitala , w zaleceniach jest informacja o konieczności wizyty kontrolnej, warto również pokazać potwierdzenie wyznaczonej wizyty uzyskanej w rejestracji  poradni specjalistycznej.

 

Gdy już uzyskacie Państwo zlecenie na transport sanitarny , warto zwrócić szczególną uwagę na fakt…gdzie ten transport należy zamówić, ponieważ każda przychodnia POZ ma podpisaną umowę na realizację usługi transportu sanitarnego z konkretną firmą, która musi być poinformowana przez Pacjenta o konieczności transportu, taka informacja musi wpłynąć do realizatora transportu sanitarnego minimum 24 godziny przed realizacją, jeśli firma odmówi realizacji usługi warto zweryfikować swoje prawa na infolinii NFZ, przecież to nie Państwa wina że dana firma ma tylko 1 zespół a populację z przychodni 10 000 Pacjentów, warto walczyć o swoje prawa. 

 

W chwili uzyskania zlecenia na transport sanitarny , warto poprosić lekarza o wskazanie numery telefonu gdzie ten transport zamówić , albo poprosić pracownika rejestracji lekarza POZ o podanie numeru do przewoźnika.

 

Proszę również pamiętać o tym, że transport sanitarny, nie ma limitu, przysługuje go tyle aż stan zdrowia Pacjenta będzie na tyle optymalnie dobry, że Pacjentowi nie będzie potrzebny transport sanitarny z miejsca zamieszkania do poradni, nie prawdą jest że przysługuje tylko 1 przewóz w roku.

 

Pacjent może mieć kilka jednostek chorobowych, i kilku lekarzy specjalistów, 1 transport faktycznie przysługuje od lekarza POZ do danego specjalisty, ale to już lekarz specjalista musi zagwarantować Pacjentowi ciągłość transportów sanitarnych względem zapotrzebowania Pacjent a w wizyty w poradni.