DASMED

al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 143

92-332 Łódź

Pn - Pt: 8:00 - 18:00

Sob / Nd / Świ. : całą dobę

+48 517-333-173

wew.1 ➜ Transport Medyczny
wew.2 ➜ Zabezpieczenie Medyczne
wew.3 ➜ Obsługa służb

Endoproteza stawu biodrowego – powrót do domu po zabiegu
4 lutego 2020

Endoprotezoplastyka, czyli wszczepienie protezy stawu biodrowego, umożliwia normalne funkcjonowanie pacjentom cierpiącym na zmiany zwyrodnieniowe w tym obszarze. Zwyrodnienie stawu biodrowego jest przyczyną przewlekłego bólu i znacznego ograniczenia sprawności ruchowej. Endoproteza, czyli sztuczny staw, dla wielu osób jest szansą na uniknięcie trwałego inwalidztwa.

Główne przyczyny zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym:
• wiek i przeciążenia stawu,
• choroba reumatoidalna,
• przebyte złamania w obszarze stawu,
• wady o charakterze wrodzonym.

Pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić, to ból w pachwinie i biodrze pojawiający się przy wstawaniu i chodzeniu. Z czasem ból może zacząć promieniować do kolana i towarzyszyć pacjentowi również podczas leżenia. Chory stara się odciążyć bolącą kończynę, przez co zaczyna utykać i miewać coraz większe problemy z poruszaniem się.

Proteza biodra to inaczej sztuczny staw złożony z panewki i kuli zakończonej trzpieniem. Endoproteza biodra dostępna jest w dwóch rodzajach. Na przykład w przypadku endoprotezy całkowitej wymiana stawu biodrowego obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej pacjenta. Natomiast endoproteza stawu biodrowego częściowej, wymieniana na sztuczną jest tylko głowa kości udowej pacjenta. Wyróżnia się także endoprotezy cementowe i bezcementowe. Te drugie pokryte są specjalnym materiałem, posiadającym zdolność do zrastania się z kością pacjenta. O tym, jakiego rodzaju endoproteza biodra zostanie wykorzystana, decydują czynniki takie jak m.in. wiek chorego oraz jakość jego kości (osteoporoza z reguły wyklucza możliwość wszczepiania endoprotez bezcementowych). Innym rozwiązaniem jest zabieg oszczędzający, który opiera się na wymianie tylko panewki miednicy. Głowa kości udowej nie podlega działaniu operacyjnemu i nakładana jest nią osłona. W przypadku tej metody leczenia, jeśli stan zdrowia pacjenta się pogorszy, to wszczepiona zostaje endoproteza stawu biodrowego.

Możliwe powikłania to między innymi:
• zakrzepica (powodowana brakiem ruchu w okresie pooperacyjnym),
• infekcje,
• zwichnięcia i złamania,,
• zesztywnienie w obrębie stawu,
• obluzowanie protezy,
• zmiana długości nogi.

Po hospitalizacji warto skorzystać z transportu medycznego firmy DASMED, nasi Ratownicy Medyczni w fachowy sposób przeniosą chorego na specjalistyczny fotel kardiologiczny (z podwyższeniem) zapobiegając uniesienia kolan powyżej linii bioder. I bezpiecznie przetransportują z podmiotu leczniczego do miejsca zamieszkania